دیپ وب چیست؟/ معرفی و مزایای deep web 🕸🕳🌊

 

 آشنایی با دیپ وب

دیپ وب، وب نامرئی،  یا وب پنهان  بخش هایی از وب جهانی هستند که محتویات آنها توسط موتورهای جستجوی وب استاندارد نمایه نشده است .

محتوای دیپ وب در پشت فرم‌های ورود پنهان است و شامل استفاده‌هایی مانند ایمیل وب ، بانکداری آنلاین، صفحات و نمایه‌های رسانه‌های اجتماعی با دسترسی محدود ، برخی انجمن‌های وب و زبان کد است که برای مشاهده محتوا نیاز به ثبت نام دارند.

محتوای دیپ وب را می توان با یک URL مستقیم یا آدرس IP پیدا کرد و به آن دسترسی داشت، اما ممکن است برای عبور از صفحات عمومی به رمز عبور یا دیگردسترسی های امنیتی نیاز باشد.

سایت های هزینه برای خدمات یکی دیگر از منابع اصلی محتوای دیپ وب هستند. اگر چه سایت های هزینه برای خدمات، مانند نتفلیکس دردیپ وب قابل مشاهده هستند، اما بیشتر محتوای آنها قابل مشاهده نیست و مشتریان باید هزینه ای بپردازند، شناسه کاربری ایجاد کنند و رمز عبوری تنظیم کنند تا بیشتر مطالب ارائه شده توسط این سایت ها را دریافت کنند.

 فقط کسانی که مایل و قادر به پرداخت هزینه های این سایت ها هستند می توانند به محتوای آنها دسترسی داشته باشند. این محدودیت اطلاعات به مشتریان پرداختی برخلاف روحیه برابری طلبانه اولیه اینترنت است.

پایگاه داده های خصوصی نیز جزء حیاتی deep web هستند. پایگاه داده های خصوصی می توانند به سادگی تعدادی عکس به اشتراک گذاشته شده میان دوستان در Dropbox باشند. آنها همچنین شامل تراکنش های مالی انجام شده در سایت های اصلی مانند پی پال می شوند.

ویژگی کلیدی پایگاه‌های اطلاعاتی خصوصی این است که افراد می‌خواهند آن را با افراد خاصی به اشتراک بگذارند یا این اطلاعات را بدون دسترسی عمومی برای همه حفظ کنند. این باعث می شود که به جای وب سطحی، بخشی از دیپ وب باشد.

در نهایت، وب سایت های دارک بخشی از deep web هستند. جاده ابریشم شاید بدنام ترین سایت در دارک وب بود. بسیاری از وب‌سایت‌های دارک را می‌توان توسط موتورهای جستجوی تخصصی طراحی‌شده برای این منظور، اما نه توسط موتورهای جستجوی استاندارد، در دسترس قرار داد. برای دسترسی به این موتورهای جستجو و سایت ها، لازم است از مرورگرهای خاصی مانند مرورگر Tor استفاده کنید.

دارک وب به کاربران قانونی اجازه می دهد تا از سانسور اجتناب کنند، اما همچنین فرصت هایی را برای جرایم سایبری ایجاد می کند دارک وب تنها بخش کوچکی از deep web است.

مقایسه دیپ وب با surface web

deep web با surface web( وب سطحی) متفاوت است، اطلاعات در سایت هایی مانند Investopedia بخشی از surface web است، زیرا می توان از طریق موتورهای جستجو به آن دسترسی پیدا کرد. اکثر کارشناسان تخمین می زنند که دیپ وب بسیار بزرگتر از surface web است.

بسیاری از صفحات وب به صورت پویا تولید می شوند یا لینکی از سایت های دیگر ندارند. بدون پیوند از سایت های قبلاً فهرست شده، موتورهای جستجو نمی توانند آنها را پیدا کنند. به همین دلیل است که گرفتن لینک از صفحات دیگر یک اصل اساسی در بهینه سازی موتور جستجو SEO  است.

دیپ وب شامل چه چیزهایی است؟

  • صفحاتی است که فهرست نشده اند، سایت های هزینه برای خدمات( FFS) پایگاه های داده خصوصی، اینترانت ها و سایت هایی که در دارک وب یافت می شوند.
  • به بخش هایی از اینترنت اشاره دارد که به طور کامل از طریق موتورهای جستجوی استاندارد مانند گوگل، یاهو و بینگ قابل دسترسی نیستند.
  • شامل صفحاتی است که ایندکس(فهرست) نشده اند
  • به کاربران امکان دسترسی به اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به اینترنت را می دهد و همچنین حریم خصوصی را افزایش میدهد
دیپ وب-deep web
deep web

مزایای دیپ وب

deep web به کاربران امکان دسترسی به اطلاعات بسیار بیشتری را نسبت به surface web می دهد. این اطلاعات ممکن است به سادگی صفحاتی باشند که به اندازه کافی برای فهرست شدن مهم نیستند.

با این حال، این برنامه همچنین شامل آخرین برنامه های تلویزیونی، پایگاه های داده ای است که برای مدیریت امور مالی شخصی شما ضروری هستند و داستان هایی که در سطح وب سانسور شده اند. اگر فقط surface web وجود داشت، بسیاری از محتواهای deep web اصلاً در دسترس نبودند.

حفظ حریم خصوصی، که معمولاً با رمزگذاری ارائه می شود ، یکی دیگر از مزایای آن است. رمزگذاری در deep webبه سایت‌های خدماتی اجازه می‌دهد تا محتوای خود را در حالی که به مشتریان خود ارائه می‌دهند، از کاربران اینترنت که پولی ندارند دور نگه دارند. رمزگذاری پایگاه‌های اطلاعاتی برای عملکرد صحیح همه اشکال فین‌تک(Fintech)کاملاً ضروری است.

بدون این امنیت، نه شرکت ها و نه افراد نمی توانند با خیال راحت تراکنش های مالی را از طریق اینترنت انجام دهند.دارک وب عمدتاً برای ارائه حریم خصوصی بیشتر به کاربران طراحی شده است.

دیپ وب  از چه چیزی ساخته شده است؟

در حالی که بسیاری از مردم deep web را با چیزی غیرقانونی مرتبط می دانند، به عبارت ساده، دریای وسیعی از اطلاعات است که از طریق جستجوی معمولی برای همه قابل دسترسی نیست.

و ما در مورد صفحه سوم یا چهارم گوگل صحبت نمی کنیم که هیچ کس هرگز زحمت بررسی آن را نمی دهد مگر اینکه تا حدودی ناامید باشد – ما در مورد میلیون ها صفحه وب فهرست نشده، پایگاه های داده خصوصی، سایت های هزینه برای خدمات و دارک وب بدنام  صحبت می کنیم.

بنابراین، فقط برای روشن شدن این موضوع، deep web طبق تعریف غیرقانونی نیست، اگرچه برخی از بخش‌های آن – دارک وب که قبلاً ذکر شد – اغلب توسط مجرمان سایبری و سایر قانون‌شکنان برای فعالیت‌های غیرقانونی مختلف استفاده می‌شود. حتی دارک وب نیز به طور انحصاری توسط افراد خلافکار مورد بازدید قرار نمی گیرد.

نکته کلیدی در اینجا این است که هم دیپ وب و هم دارک وب، حریم خصوصی را درعصری ارائه می‌کنند که یک بررسی‌کننده پس‌زمینه خوب می‌تواند اطلاعات بسیار دقیقی درباره هر یک از ما به دست آورد، و دولت‌ها و شرکت‌های خصوصی اطلاعات شخصی شهروندان را در مقیاس انبوه جمع‌آوری می‌کنند.

از این حریم خصوصی می توان برای دفاع از آزادی بیان و سایر اهداف نجیب استفاده کرد، اما متأسفانه، بیشتر برای انجام اعمال مجرمانه استفاده می شود.

دیپ وب چیست؟
دیپ وب – دارک وب -سرفیس وب

surface web در مقابلdeep web :

در پس زمینه چیزی وجود دارد که می توانید آن را surface web بنامید – محتوایی که می توانید هنگام گشت و گذار در شبکه با استفاده از یک موتور جستجوی معمولی مشاهده کنید. ایجاد تمایز نسبتاً ساده است: یک صفحه اگر در نتایج جستجو ظاهر شود به وب سطحی تعلق دارد.

همیشه می‌توانید این قانون ساده را دنبال کنید: اگر برای دسترسی به محتوای یک وب‌سایت مجبور هستید وارد سایت شوید، احتمالاً اطلاعات در دیپ وب ذخیره می‌شود.

چند درصد از اینترنت را دیپ وب تشکیل می دهد؟

 

بسیاری از کارشناسان تخمین می زنند که میزان محتوای موجود در deep web به طور قابل توجهی بیشتر از محتوای موجود در سطح است. در واقع، یک تخمین تقریبی می تواند این باشد که surface web تنها 5 درصد از اینترنت را تشکیل می دهد – مابقی deep web است.

در دهه 2000، یک مطالعه نشان داد که deep web حاوی 550 میلیارد سند جداگانه است. در آن زمان، یک میلیارد از آنها در سطح وب وجود داشت. به جرات می توان گفت که هر دوی این اعداد به طور تصاعدی در این 20 سال توسعه فناوری رشد کرده اند.

نقد دیپ وب

شاید جدی ترین انتقاد به deep web این باشد که باز بودن و برابری اینترنت را تضعیف می کند. در دهه 1990 این امید وجود داشت که اینترنت به همه فرصتی برابر برای دسترسی به همه چیز بدهد.

در عوض، سایت‌های هزینه‌ای برای خدمات، دسترسی به ابزارهای بهره‌ وری ممتاز را فقط به کسانی می‌دهند که توانایی پرداخت آن‌ها را دارند. در اکثرموارد، ابزارهای حیاتی صدها و یا حتی هزاران دلار هزینه دارند و مانعی برای ورود محسوب میشوند.

Dark web مجموعه دیگری از مسائل را برای deep web ایجاد می کند. کسانی که از نظر دانش به جای پول دارای مزیت هستند، می توانند از آن برای ارتکاب جرم استفاده کنند. در برخی موارد، افرادی که در پشت دارک وب پنهان می شوند، به کاربران قانونی در وب سطح حمله می کنند و کیفیت اینترنت را برای همه کاهش می دهند.

چگونه می توانم سایت ها را در  دیپ وب پیدا کنم؟

از آنجا که deep web به طور کامل با موتورهای جستجوی اصلی فهرست نشده است، اغلب تنها راه برای یافتن چنین سایت‌هایی دانستن آدرس اینترنتی دقیق مورد استفاده است.

برخی از وب سایت های تخصصی یا موتورهای جستجو وجود دارند که برخی از وب سایت های عمیق را فهرست بندی می کنند. به عنوان مثال، منابع دانشگاهی در deep web ممکن است با استفاده از پلتفرم هایی مانند PubMed، LexisNexis، Web of Science، یا Project MUSE پیدا شوند.

آیا دسترسی به دیپ وب غیرقانونی است؟

خیر. دسترسی ساده به سایت‌هایی که فهرست‌بندی نشده‌اند یا به ‌صورت عمومی در دسترس نیستند، غیرقانونی نیست. با این حال، سوء استفاده یا سرقت اطلاعات یافت شده در deep web می تواند غیرقانونی باشد.

آیا دیپ وب ودارک وب یکسان هستند؟

دارک وب جزء کوچکی از دیپ وب  است. deep web به تمام اینترنت اطلاق می شود که به راحتی توسط موتورهای جستجو قابل دسترسی یا فهرست بندی نیست (که به آن “surface web” می گویند.) دارک وب از وب سایت های عمیقی تشکیل شده است که اغلب به منظور انجام اعمال غیرقانونی پنهان شده اند.

جستجو مطالب
جستجو کردن
جدیدترین مطالب
عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

آدرس:

رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت

شماره تماس:

09362096232

پست الکترونیک:

info@designmoj.com

ثبت نام یا ورود
همین الان، اطلاعات خود رو وارد کنید و وارد سایت شوید