logo
جستجو کردن

هوش مصنوعی🧠🦾🤷‍♂️

هوش مصنوعی چیست؟

روشی برای ایجاد یک کامپیوتر، یک ربات کنترل‌شده توسط کامپیوتر یا یک نرم‌افزار است که مانند ذهن انسان هوشمندانه فکر کند.

انواع هوش مصنوعی

1. صرفا واکنشی

این ماشین ها هیچ حافظه یا داده ای برای کار ندارند و فقط در یک زمینه کاری تخصص دارند. به عنوان مثال، در یک بازی شطرنج، ماشین حرکات را مشاهده می کند و بهترین تصمیم ممکن را برای برنده شدن می گیرد.

2. حافظه محدود

این ماشین ها داده های قبلی را جمع آوری کرده و به افزودن آن به حافظه خود ادامه می دهند. آنها حافظه یا تجربه کافی برای تصمیم گیری صحیح دارند، اما حافظه حداقل است. به عنوان مثال، این دستگاه می تواند یک رستوران را بر اساس داده های مکان جمع آوری شده پیشنهاد کند.

3. نظریه ذهن

4. خودآگاهی

ماشین های خودآگاه نسل آینده این فناوری های جدید هستند. آنها ، باهوش و آگاه خواهند بود.

چگونه کار می کند؟

به زبان ساده، سیستم‌های هوش مصنوعی با ادغام الگوریتم‌های پردازشی هوشمند و تکراری کار می‌کنند. این ترکیب به آن اجازه می دهد تا از الگوها و ویژگی های موجود در داده های تجزیه و تحلیل شده بیاموزد.

هر بار که یک سیستم هوش مصنوعی یک دور پردازش داده را انجام می دهد، عملکرد خود را آزمایش و اندازه گیری می کند و از نتایج برای توسعه تخصص بیشتر استفاده می کند.

راه های پیاده سازی

فراگیری ماشین

این یادگیری ماشینی است که به هوش مصنوعی توانایی یادگیری را می دهد. این کار با استفاده از الگوریتم‌ها برای کشف الگوها و ایجاد بینش از داده‌هایی که در معرض آنها قرار می‌گیرند انجام می‌شود.

یادگیری عمیق

یادگیری عمیق ، که زیرمجموعه ای از یادگیری ماشینی است، هوش مصنوعی را با توانایی تقلید از شبکه عصبی مغز انسان فراهم می کند. می تواند الگوها، نویزها و منابع سردرگمی در داده ها را معنا کند.

اهداف

استدلال منطقی

برنامه‌های هوش مصنوعی رایانه‌ها را قادر می‌سازند تا وظایف پیچیده‌ای را انجام دهند. در 10 فوریه 1996، کامپیوتر Deep Blue شرکت IBM در یک بازی شطرنج در برابر قهرمان سابق جهان، گری کاسپاروف، پیروز شد.

بازنمایی دانش

اسمال تاک یک زبان برنامه نویسی انعکاسی شی گرا، تایپ پویا و انعکاسی است که برای زیربنای «دنیای جدید» محاسبات ایجاد شده است که نمونه آن «همزیستی انسان و کامپیوتر» است.

برنامه ریزی و ناوبری

فرآیند فعال کردن رایانه برای رسیدن از نقطه A به نقطه B. نمونه بارز آن تویوتا پریوس خودران گوگل است.

پردازش زبان طبیعی

رایانه هایی را راه اندازی کنید که بتوانند زبان را بفهمند و پردازش کنند.

ادراک

از رایانه برای تعامل با جهان از طریق بینایی، شنوایی، لمس و بویایی استفاده کنید.

هوش اضطراری

هوشی که به صراحت برنامه ریزی نشده است، اما از بقیه ویژگی های خاص هوش مصنوعی بیرون می آید. چشم انداز این هدف این است که ماشین ها هوش هیجانی و استدلال اخلاقی را از خود نشان دهند.

برخی از وظایفی که توسط دستگاه های مجهز به هوش مصنوعی انجام می شود عبارتند از:

تشخیص گفتار

تشخیص اشیا

مزایا و معایب هوش مصنوعی

هوش مصنوعی مانند هر مفهوم یا نوآوری دیگری، مزایا و معایب خود را دارد. در اینجا خلاصه ای سریع از برخی مزایا و معایب آورده شده است.

مزایا:

  • خطای انسانی را کاهش می دهد
  • هرگز نمی خوابد، بنابراین 24ساعته در دسترس است
  • هرگز خسته نمی شود، بنابراین به راحتی کارهای تکراری را انجام می دهد.
  • سریع است

معایب:

  • اجرای آن هزینه بر است.
  • عدم توانایی تکرار خلاقیت انسان.
  • قطعا جایگزین برخی مشاغل خواهد شد و منجر به بیکاری می شود.
  • مردم ممکن است بیش از حد به آن متکی شوند.

کاربردهای هوش مصنوعی

ماشین‌ها و رایانه‌ها بر نحوه زندگی و کار ما تأثیر می‌گذارند. شرکت های برتر به طور مداوم تغییرات انقلابی را در نحوه تعامل ما با فناوری یادگیری ماشینی ایجاد می کنند.

DeepMind Technologies ، یک شرکت هوش مصنوعی بریتانیایی، در سال 2014 توسط گوگل خریداری شد. این شرکت یک ماشین تورینگ عصبی ایجاد کرد که به رایانه ها اجازه می دهد حافظه کوتاه مدت مغز انسان را تقلید کنند.

خودروهای بدون راننده گوگل و ویژگی های Autopilot تسلا، معرفی هوش مصنوعی به بخش خودرو هستند. ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا موتورز، از طریق توییتر پیشنهاد کرده است که تسلا توانایی پیش‌بینی مقصدی را که صاحبان آن می‌خواهند از طریق یادگیری الگو یا رفتار خود از طریق هوش مصنوعی داشته باشد، خواهد داشت.

علاوه بر این، Watson ، یک سیستم کامپیوتری پاسخ‌گوی سوال که توسط IBM توسعه یافته است، برای استفاده در زمینه پزشکی طراحی شده است. واتسون انواع مختلفی از درمان را برای بیماران بر اساس سابقه پزشکی آنها پیشنهاد می کند و ثابت شده است که بسیار مفید است.

برخی از رایج ترین استفاده های تجاری تجاری از هوش مصنوعی عبارتند از:

 

کشف تقلب بانکی

از داده های گسترده متشکل از تراکنش های جعلی و غیر متقلبانه، هوش مصنوعی یاد می گیرد که پیش بینی کند آیا یک تراکنش جدید جعلی است یا خیر.

 پشتیبانی مشتری آنلاین

هوش مصنوعی اکنون اکثر سیستم‌های پشتیبانی آنلاین مشتری و پیام‌های صوتی را خودکار می‌کند.

 امنیت سایبری

 

با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین و داده‌های نمونه فراوان، می‌توان از هوش مصنوعی برای شناسایی ناهنجاری‌ها و سازگاری و پاسخ به تهدیدات استفاده کرد.

 دستیاران مجازی

سیری، کورتانا، الکسا و دستیار گوگل اکنون از تشخیص صدا برای پیروی از دستورات کاربر استفاده می کنند. آنها اطلاعات را جمع آوری می کنند، آنچه را که پرسیده می شود تفسیر می کنند و پاسخ را از طریق داده های واکشی شده ارائه می کنند.

این دستیارهای مجازی به تدریج راه حل ها را بر اساس ترجیحات کاربر بهبود و شخصی می کنند.

چشم انداز

هوش مصنوعی به عنوان پروژه بزرگ بعدی در فناوری در حال ظهور است. سازمان‌ها هوش مصنوعی و بودجه را برای متخصصان دارای گواهینامه در این زمینه اتخاذ می‌کنند، بنابراین تقاضای فزاینده برای متخصصان آموزش دیده و دارای گواهینامه افزایش می‌یابد.

 همانطور که این زمینه در حال ظهور همچنان به رشد خود ادامه می دهد، تأثیری بر زندگی روزمره خواهد داشت و پیامدهای قابل توجهی را برای بسیاری از صنایع به دنبال خواهد داشت.

 هوش مصنوعی چگونه در مراقبت های بهداشتی استفاده می شود؟

ابزارهای NLP که می توانند اسناد بالینی را درک و طبقه بندی کنند، توسط هوش مصنوعی در مراقبت های بهداشتی استفاده مکرر می شوند. سیستم‌های NLP می‌توانند یادداشت‌های بالینی بدون ساختار را در مورد بیماران ارزیابی کنند و بینش قابل‌توجهی در مورد درک کیفیت، روش‌های بهبود یافته و نتایج بهتر بیمار ارائه دهند.

هوش مصنوعی با مثال چیست؟

شامل تکرار فرآیندهای فکری انسان از طریق ماشین ها، به ویژه کامپیوترها است. کاربردهای زیادی از آن وجود دارد، مانند سیستم های خبره، پردازش زبان طبیعی، تشخیص گفتار و بینایی ماشین.

جستجو مطالب
جستجو کردن
جدیدترین مطالب
عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

آدرس:

رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت

شماره تماس:

09362096232

پست الکترونیک:

info@designmoj.com

ثبت نام یا ورود
همین الان، اطلاعات خود رو وارد کنید و وارد سایت شوید