logo
جستجو کردن

UI/UX چیست؟/ تعریف و چگونگی طراحی UI/UX🎨📱💻

 طراحی UI/UXچیست؟

UX مخفف “user experience”به معنی تجربه کاربر و UI مخفف “user interface“به معنای رابط کاربری است. شما اغلب آنها را در کنار هم خواهید دید زیرا یوآی و یو ایکس دو حرفه نزدیک به هم هستند که اغلب دست در دست هم کار می کنند.

بنابراین، بیایید هر آنچه را که باید در مورد طراحی UI/UX بدانید را بررسی کنیم.

طراحی UX چیست؟

طراحی UX بر تعاملی که یک کاربر با محصولات و خدمات روزمره دارد تمرکزمیکند. هدف طراحی UX این است که استفاده از این محصولات و خدمات، چه دیجیتال و چه فیزیکی، آسان، منطقی و سرگرم کننده باشد.

ممکن است سهم کافی از زمان خود را صرف جستجوی نظرات برای قهوه ساز جدید کرده باشید. در اصل، شما نه تنها به دنبال یک دستگاه جدید هستید، بلکه به دنبال محصولی با ویژگی‌هایی هستید که تجربه‌ای عالی را به شما، ارائه می‌دهد.

به عنوان مثال، خروجی ضد چکه، خاموش شدن خودکار وسبد قابل استفاده مجددهمگی ویژگی هایی هستند که نیازهای کاربر را برآورده می کنند، استفاده از آن را آسان می کنند و به کاربر کنترل و آزادی درهنگام استفاده می دهند. این شبیه به طرز فکر طراحان UI/UX هنگام توسعه یک برنامه وب است. طراحان UI/UX می خواهند تجربه کاربری آسان و شهودی باشد.

طراحی UI چیست؟

طراحی برای رابط کاربری

طراحی رابط کاربری (User Interface) رویکرد کاربر محور برای طراحی زیبایی شناسی یک محصول دیجیتال است. در اصل، آنها ظاهر و احساس رابط کاربری یک وب سایت یا برنامه را ایجاد می کنند. یک رابط ، طرح گرافیکی برنامه است. این رابط ها نه تنها باید کاربردی باشند، بلکه باید استفاده از آنها آسان و از نظر بصری جذاب باشند.

طراحان رابط کاربری بر روی نقاط لمسی بصری تمرکز دارند که به کاربران اجازه می دهد با یک محصول تعامل داشته باشند. این می تواند شامل تایپوگرافی، پالت های رنگی، دکمه ها، انیمیشن و سایر تصاویر باشد.

به همه کارهایی که ممکن است در یک برنامه انجام دهید فکر کنید حذف اسلاید ، بازخوانی، پایین کشیدن متن و غیره. همه این عناصر بصری یا انیمیشن هایی که به شما امکان تعامل با برنامه را می دهند باید طراحی شوند. شباهت های زیادی بین UI/UXوجود دارد ، اما آنها یکسان نیستند.

رابط کاربری همچنین می تواند به رابط های دیگر اشاره کند:

 • رابط های صوتی کنترل شده (مانند الکسا و دستیار گوگل).
 • رابط های کاربری صوتی

(UI) در حال حاضر تجربه کاربر را بهبود می بخشد و دریافت اطلاعات مورد نیاز یا انجام وظایف خاص را برای کاربران آسان تر و سریع تر می کند.

به طور خلاصه، طراحان UI طراحان گرافیکی هستند که هدفشان ایجاد رابط های محصولی است که کاربران را از نظر زیبایی شناختی خوشحال می کند و در عین حال به آنها اجازه می دهد تا به راحتی کارها را انجام دهند.

شما در مقاله‌ی ابزارهای طراحی گرافیکی با برخی از ابزارهای طراحی گرافیکی آشنا شوید.

ui

طراح UX چیست و طراحان UX چه می کنند؟

طراح رابط کاربری UX در محل کار

اگر سابقه (یا علاقه) به طراحی، استراتژی برند یا فناوری دارید، پس یک طراح  UX ممکن است شغل مناسبی برای شما باشد.

اما ابتدا باید بدانید یک طراح UX در واقع چه کاری انجام می دهد؟

 • طراحان UX به عنوان مدافع کاربرعمل می کنند.

گاهی اوقات، شما (کاربر) زمانی که نمی توانید نحوه استفاده از یک محصول یا وب سایت را بیابید، احساس می کنید که مشکل از شماست. اما دربیشتر اوقات، این تقصیر شما نیست. این وظیفه طراح UX است که با در نظر گرفتن شما آن را طراحی کند.چون آنها وجود دارند تا محصولات و فناوری را برای استفاده مفید و لذت بخش و آسان کنند.

 • تحقیق طراحی UX

قبل از طراحی یک محصول، طراحان UX با تحقیق شروع می کنند.

تحقیقات کاربر معمولاً با مصاحبه و حضور به یک مجموعه مهارت فنی مانند طراحی و نمونه سازی با ابزارهایی مانند Sketch ، Figma و Adobe XD نیاز دارند. آنها همچنین باید فرآیند تفکر طراحی را درک کنند تا در تمام جنبه های فرآیند طراحی شرکت  استفاده کنند.

علاوه بر مهارت‌های سخت، طراحان UX موفق مهارت‌ها یا توانایی‌های زیر را نیز دارند که آنها را قادر می‌سازد تا در محل کار به خوبی عمل کنند:

 • پژوهش

– تحقیق یک مهارت کلیدی طراحی UX است. طراحان باید از داده هایی که جمع آوری می کنند، چه در مراحل اولیه و چه هنگام آزمایش با افراد واقعی، بینش عملی داشته باشند.

 • حل مسئله

– طراحان UX بسیاری از رویکردهای مختلف را برای حل یک مشکل کاربر خاص در فرآیندی به نام “ideate” بررسی می کنند. آنها نه تنها مشکلات را در طول نمونه سازی اولیه حل می کنند، بلکه دائماً محصولات یا خدمات را در صورت نیاز توسعه داده و بهبود می بخشند تا آنها را بیشتربه علاقه کاربر نزدیک کنند.

 • ارتباط

– ارتباطات بسیار مهم است زیرا طراحی UX یک فرآیند بسیار مشارکتی است. طراحان UX همچنین به سطحی از همدلی نیاز دارند که به آنها اجازه دهد از دیدگاه کاربر به یک محصول نگاه کنند. این شامل درک نیازها و اهداف کاربر درهنگام استفاده از محصول و توانایی برقراری ارتباط شفاف با آنها در تیم است.

 طراحی UX
طراحی UX

برای سفارش طراحی سایت عربی توسط شرکت دیزاین موج کلیک کنید.

 

چگونه UI/UX ایجاد کنیم؟

طراحی UI/UX

نمونه کارها مهمترین چیز در جعبه ابزار طراحی برای شکار شغل شما است و مهم است که آن را به درستی انجام دهید.

چه به تازگی به عنوان یک طراح UI/UX  واجد شرایط شده باشید و چه در حال برنامه ریزی برای تغییر شغل هستید، یک نمونه کار طراحی UI/UX  قوی کلید رسیدن به شغل مورد نظرتان است.

قبل از شروع به اسکن نقاشی های خود از کلاس هنر دبیرستان خود (البته ما مطمئن هستیم که آنها زیبا هستند)، به آنچه کارفرمایان در یک نمونه کار به دنبال آن هستند فکر کنید:

 یک نمونه کار مختصر و مفید و مبتنی بر پروژه که نشان می دهد شما می توانید یک طراحی UI/UX  را انجام دهید.

یک راه خوب برای شروع کارطراحی UI/UX ، ثبت نام در یک بوت کمپ است، زیرا کاری که انجام می دهید می تواند اساس نمونه کار شما باشد. یا، اگر قبلاً به عنوان یک طراح تثبیت شده اید، به پروژه های خود نگاهی بیندازید و بهترین را انتخاب کنید.

پیش از این، نمونه کارها قطعات فیزیکی کار بودند که به دقت در یک کتاب صحافی شده بودند. امروزه، آنها آنلاین هستند و می توان آنها را به راحتی با چند کلیک به اشتراک گذاشت، بنابراین کارفرمایان تعداد بیشتری از نمونه کارها را نسبت به گذشته مشاهده می کنند. این بدان معناست که کار شما باید برجسته باشد و فوراً تأثیر بگذارد.

 چگونه یک نمونه کار طراحی  UI/UXجذاب بسازید؟

1. کیفیت و تنوع را هدف بگیرید

نمایندگان استخدام برنامه های زیادی برای بررسی دارند، بنابراین مهم است که آنها را با یک نمونه کار شلوغ خسته نکنید. کارشما باید فشرده، واضح و قانع کننده باشد و بازتابی هیجان انگیز از شما و کارتان ارائه دهد. (بسته به تجربه خود) بین سه تا ده نمونه کار UI/UX را در نظر بگیرید.

 کار خود را با نگاهی انتقادی دنبال کنید و قطعاتی را انتخاب کنید که به آنها افتخار می کنید و بازخورد مثبتی از مشتریان دریافت کرده اند. برای نشان دادن دامنه مهارت خود، به عنوان مثال، یک وب سایت طراحی شده برای یک شرکت و یک پروژه تبلیغاتی برای شرکت دیگر را هدف قرار دهید.

2. با توضیحات کوتاه، تصاویرتان را زنده کنید

تصاویر در نمونه کارهای شما نقش اساسی دارند، اما همیشه خود به خود صحبت نمی کنند. متون کوتاه همراهشان باید به این سوالات پاسخ دهند:

 • خلاصه شما چه بود؟
 • چه چیزی الهام بخش ایده شما شد؟
 • طراحی UI/UXشما چه دستاوردی داشت؟
 • آیا با مشکلی مواجه شدید؟
 • اگر بله، چگونه آنها را حل کردید؟
 • در نگاه به گذشته چه کاری را متفاوت انجام می دهید؟

3. نمونه کار را “مال خود” کنید

هنگامی که بهترین طرح های UI/UX خود را انتخاب کردید و داستان های پس زمینه را ایجاد کردید، باید آنها را به روشی منسجم کنار هم قرار دهید شما باید “برند” خود را ایجاد کنید.

به این فکر کنید که چگونه نمونه‌های مختلف با هم کار می‌کنند و سپس یک تم رنگی ثابت و فونتی را انتخاب کنید که مکمل آنها باشد. از حرکات یا انیمیشن های مزاحم خودداری کنید. در عوض، اجازه دهید یک تصویر به آرامی به تصویر بعدی برود.

4. تعداد اولین برداشت ها

صفحه اصلی نمونه کار شما اولین چیزی است که کارفرمایان می بینند. باید به اندازه جلد آلبوم یا پوستر فیلم جلب توجه کند. طرح و رنگ باید برای خوانندگان واضح باشد.

 در حالت ایده آل از طریق پیوند ازهرصفحه ایده شما، نام تجاری و سبک شما و جزئیات تماس باید به وضوح قابل مشاهده باشد،. یک صفحه اصلی برجسته ایجاد کنید و با یک حرفه جدید در طراحی UI/UX  از مزایای آن بهره مند شوید.

5. کار و مهارت های خود را با میزبان وب مناسب به نمایش بگذارید

نمونه کار UI/UXشما آماده است و اکنون به یک پلتفرم برای آن نیاز دارید، پلتفرمی که مرور را لذت بخش کند. تا حدودی، انتخاب پلتفرم به دانش فنی شما بستگی دارد.

هر مسیری را که انتخاب می کنید، مطمئن شوید که اندازه همه تصاویر برای الگوی انتخابی شما درست است. کارفرمایان زمانی برای منتظر ماندن برای دانلود عکس های بزرگ ندارند. از ابزارهایی مانند TinyJPG برای فشرده سازی تصاویر بدون افت کیفیت استفاده کنید.

6. آن را بررسی کنید

در حین ایجاد نمونه کارها، آنقدر به متن و تصاویر خود نگاه می کنید که به نوعی محو می شود و نادیده گرفتن خطاها را آسان می کند. از کسی که به او اعتماد دارید بخواهید آن را بررسی کند.

شما به دنبال شغل هستید و هیچ چیز به اندازه غلط املایی و نقطه گذاری های اولیه به اعتبار و شانس شما لطمه نمی زند.

7. کار خود را تبلیغ کنید

حتی بهترین نمونه کارهای طراحی شده UI/UXتنها زمانی نتیجه می دهد که مردم آن را ببینند. پس ترویج آن ضروری است:

 • به یک انجمن طراحی آنلاین بیوندید.
 • از رسانه های اجتماعی استفاده کنید.
 • نمونه کار جدید خود را به مشتریان قبلی و فعلی خود نشان دهید و از آنها بخواهید در صورت شنیدن خبر فرصت شغلی آن را به اشتراک بگذارند.

 

جستجو مطالب
جستجو کردن
جدیدترین مطالب
عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

آدرس:

رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت

شماره تماس:

09362096232

پست الکترونیک:

info@designmoj.com

ثبت نام یا ورود
همین الان، اطلاعات خود رو وارد کنید و وارد سایت شوید