logo

طراحی گرافیک چیست

diseno-grafico

میتوانیم بگوییم طراحی گرافیک ، به معنای هنر ارتباط بصری از طریق عکس های متنی ، کار های هنری و نماد ها که این کار توسط طراح گرافیک انجام میشود . در واقع ، طراحی گرافیک زمانی به وجود آمد که از آن سخن گفته شد و طراحان گرافیک توانایی ها و استعداد های خود را به اشتراک گذاشتند ؛ این بدین معناست که طراحی گرافیک ، از زمان های خیلی دور نیز وجود داشته ؛ اما امروزه مورد توجه قرار گرفته و به اوج شکوفایی خود رسیده است .

طراحی گرافیک چیست ؟

طراحی گرافیک (Graphic Design) ، یعنی روندی که موجب میشود تا محتوای تولید شده ، ظاهر بهتری داشته باشد و بهتر دیده شود .

به زبانی دیگر ، طراحی گرافیک باعث میشود که کاربر بتواند با محتوای تولید شده ، ارتباط برقرار کند . اگر بخواهیم راجب به گرافیک و دنیای گرافیک صحبت کنیم ، اگر گرافیک و دنیای گرافیک وجود نداشت ، هیچ چیزی رنگ و طرح نداشت و به قولی انگار دچار کوررنگی بودیم .

اصطلاح طراحی گرافیک اولین بار توسط ویلیام ادیسون دیگینز و در سال 1922 بکار گرفته شد و بعد از جنگ جهانی دوم مرسوم شد و رواج یافت .

گرافیک ، ارتباط مستقیمی با سلیقه بومی و دوره زمانی دارد و برای طراحان گرافیکی که در هر دوره زندگی میکردند ، بسیار مهم بود . همین امر باعث شد که هر کشور در زمینه طراحی گرافیک خاصی شهرت پیدا کند ؛ برای مثال ، ایران . ایرانی ها در زمینه نقش و نگار اسلیمی و فرش بسیار معروف و زبان زد جهان هستند ؛ یا در زمینه طراحی ماشین که معروف ترین و بعترین کشور ها آلمان و ایتالیا هستند ؛ ایتالیا و انگلیس هم در زمینه مد و لباس معروف و از بقیه کشور ها پیشتاز هستند .

هنر گرافیک و طراحی گرافیک ، به ژنتیک نیز مربوط میشود ؛ برای مثال ، طبع هندو ها به رنگ های تند است در صورتی که در محدوده خاور میانه و اروپا تمایل به رنگ های مایل دارند .

طراح گرافیک کیست ؟

طراح گرافیک یا گرافیست ، کسی است که برای انتقال پیام از طریق چاپ و سایر رسانه ها ، دیجیتال و المان های بصری مثل تصاویر و متن را ایجاد میکند . گرافیست ها میتوانند طرح هایی برای مجلات و روزنامه ها ، بسته بندی ها ، وبسایت ها ، نمایش های تبلیغاتی ، بازی های ویدیویی و موارد دیگر ایجاد و طراحی کنند .

وظایف یک طراح گرافیک چیست ؟

یک طراح گرافیک ، به طور کلی باید مهارت و توانایی برای انجام کار های زیر داشته باشد :

 • دامنه یک پروژه را با ملاقات با مشتری یا مدیر یک شرکت ، تعیین کند .
 • مفاهیم طرح احتمالی را به همکاران یا مشتری ارائه دهد .
 • از ابزار ها و نرم افزار های دیجیتال مانند تصویر گری ، ویرایش عکس و موارد دیگر برای ایجاد طرح  استفاده کند .
 • المان های بصری مانند نماد (Logo) و تصاویر مختلف ایجاد کند .
 • برای طرح هایی که طراحی میکند ، تعین کند که از چه رنگ ها ، تصاویر و فونت هایی استفاده شود .
 • بازخورد و پیشنهاداتی که از طرف مشتری ارائه میشود را در پروژه اعمال کند .
 • فایل های دیجیتال را برای تولید آماده کند .

مهارت ها و شایستگی های طراح گرافیک

علاوه بر مهارت هایی که در بالا گفته شد ، به مهارت ها و شاخص ها و شایستگی هایی که در ادامه به شما معرفی میشود ، نیاز دارید .

این خصوصیات کسی است که با تجربه شخصی بدست آورده است .

 • خلاقیت و توانایی هنری : طراحان گرافیک باید بتوانند تصاویری منحصر به فرد و خاص ایجاد کنند و به وجود بیاورند که گویای کامل ایده ها و مفاهیم باشد .
 • مهارت های گوش دادن : این مهارت برای درک مطلب و نیاز های مشتری بسیار مهم است .
 • ارتباط کلامی : یک گرافیست ماهر باید بتواند ایده های خود را به صورت روشن و واضح ارائه و توضیح دهد و بیان کند .
 • راحتی و ماهر به تکنولوژی : این نوع کار اغلب به استفاده از انواع مختلف ابزار ها و نرم افزار دیجیتال بستگی دارد .
 • مهارت مدیریت زمانی و اولویت بندی : مهلت های محدود و پروژه های همزمان که بیشتر اوقات با این کار همراه هستند ، نیاز شدید و جدی به توانایی اولویت بندی کارها و مدیریت زمان دارد .

طراحی گرافیک چه اهمیتی دارد ؟

بعد از ورود کامپبوتر و ورود آن به زندگی بشر ، تقریبا همه حوزه ها دچار تغییر اساسی شدند ؛ حوضه گرافیک نیز از این قضیه مستثنا نیست . امروزه آغازو پیشرفت عصر طراحی گرافیک را با تولد کامپیوتر موازی میدانند . هر چقدر دنیای تکنولوژِی و فناوری پیشرفته شد وتوسعه پیدا کرد ، کار های گرافیکی با ظرافت و دقت بسیار بیشتری انجام و منتشر میشوند . با افزایش دسترسی مردم جامعه به چنین فناور هایی ، زمینه آشنایی آن ها با دنیای گرافیک و طراحی خیلی بیشتر از قبل ممکن تر و آسان تر شده است و علاقه مندانه به ین حوضه بسیار بیشتر شدند .

گرافیک به دلیل تحریک احساسات افراد مختلف و انتقال پیام های متنوع و مختلف به شیوه های مختلف و خلاقانه یکی از بخش های مهم و جدا نشدنی تبلیغات و بازاریابی محسوب میشود . گرافیک کاربرد های بسیار متنوع و مختلفی دارد . تعدادی از مواردی که گرافیک در آن کاربرد دارد عبارت است از :

 • لوگو
 • نشانه ها و علائم
 • وبسایت ها و اپلیکیشن های موبایل و کامپیوتر
 • صفحه آرایی مجلات و کتاب ها
 • طراحی گارت های ویزیت
 • ست های اداری
 • جلد کتاب ها و مجلات
 • بسته بندی و برچسب محصولات
 • اینفوگرافیک ها
 • طراحی پوستر و اعلامیه ها
 • رابط کاربری نرم افزار ها

اهمیت طراحی گرافیک فقط به موارد بالا خلاصه نمیشود ؛ بلکه خیلی بیشتر در دنیای امروزی کاربرد دارد و لازم است .

گرافیک با اضافه کردن عناصری ماند رنگ ، شکل ، خط و خلاقیت به زندگی ما باعث جذاب تر شدن معنا و مفهوم زندگی شده است .

برای طراحی گرافیک چه مهارت هایی لازم است ؟

برای طراحی گرافیک به مهارت هایی برای یادگیری اصول گرافیک نیاز دارید که در ادامه به آن ها اشاره میکنیم .

تسلط روی نرم افزار های Adobe

نرم افزار های شرکت Adobe برای طراحان گرافیک بسیار مهم و کاربردی و ضروری است . برای یادگیری کار با این نرم افزار باید در دوره های تخصصی شرکت کنید . اگر در زبان انگلیسی مسلط هستید و با اصول اولیه کامپیوتر آشنایی کامل و مناسبی دارید ، به شکل خودخوان هم میتوانید آن ها را یاد بگیرید .

ابزار هایی که باید برای طراحی گرافیک یاد بگیرید به صورت موردی در ادامه آمده است :

 • Photoshop : برای خلق تصاویر و هنر های بصری خلاقانه و جذاب .
 • Illustrator : خلق تصاویر یا تایپوگرافی متنوع و خلاقانه به کمک اشکال و خطوط .
 • After Effects : ویرایش تصاویر در یک محیط حرفه ای برای طراحی دقیق تر و عمیق تر .
 • Premier : به حرکت در آوردن تصاویر و نمایش به صورت انیمیشن .
 • Audition : اضافه کردن صدای با کیفیت به تصاویر طراحی شده .
 • XD : طراحی رابط کاربری وب سایت ها و اپلیکیشن ها .
 • Indesign : مخصوص صفحه آرایی کتاب ها و مجلات .

طراحی گرافیکی با موبایل

تلفن همراه در دنیای امروز تبدیل به یکی از پر استفاده ترین وسایل در زندگی مردم سر تا سر جهان است . این ابزار کوچک همه ی کار های مردم را انجام میدهد و قطعا یکی از کارهایی که میتواند انجام دهد طراحی گرافیک است .

شما می توانید با کمترین امکانات و در هر زمان و در هر مکان تلفن همراه خود را بردارید و با آن شروع به ساخت و ویرایش یک عکس یا فیلم کنید .

ابزار ها و برنامه هایی که برای طراحی عکس و طراحی گرافیک با تلفن همراه وجود دارند ، قطعا کیفیت برنامه های گرافیکی کامپیوتر و سیستم عامل ویندوز و مک را ندارد اما می توان با همین تلفن همراه ساده نیاز های گرافیکی خود را بر طرف کرد .

برخی از ابزار هایی که می توان با کمک آن با تلفن همراه طراحی گرافیکی انجام داد را در زیر برایتان معرفی کرده ایم .

Ibis Paint X این برنامه یکی از بهترین و محبوب ترین برنامه ها در دسته بندی نقاشی و طراحی برای اندروید است که در فروشگاه Google play و مارکت های دیگر موجود است . یکی از مهم ترین نته ها در مورد این برنامه ، رایگان بودن آن است . برنامه Ibis Paint X برای تامین نیاز های حوضه نقاشی شما ، با توجه به ویژگی ها و امکانات مناسب و کارآمد ، کاملا مناسب است ؛ با بیش از 100 نوع ابزار نقاشی و طراحی شمال سایه ، برس ، شکل های طراحی و بسیاری از ابزار های دیگر که به شما به صورت کاملا رایگان ارائه میکند .

MediBang Paint

یکی از بهترین و پیشرفته ترین برنامه در حوضه نقاشی و طراحی به شمار میرود ؛ به طوری که این برنامه را با فوتوشاپ برابری میدهند . این برنامه نیز مانند برنامه قبلی در فروشگاه رسمی گوگل و فروشگاه های دیگر موجود است . این برنامه امکانات بسیار زیاد و کاربردی به شما ارائه میکند ؛ به طوری که بیش از 100 ابزار و امکانات فقط در قسمت نقاشی خود دارد .

به دلیل امکانات و گزینه های زیاد این برنامه که MediBang Paint را برنامه ای حرفه ای میسازد ، شاید در ابتدای کار با آن ، کمی گیج و سردرگم شوید ؛ ولی با گذشت زمان و کار کردن با برنامه ، کار برای شما راحت تر میشود .

RoughAnimator

این برنامه در لیست های ارزیابی در فروشگاه ها رتبه و مکان و مقام نسبتا خوبی دارد . این برنامه به طور گسترده ای برای ایجاد انیمیشن ها و پویانمایی ها ، GIF ها و موارد دیگر استفاده میشود . اگر به ساخت انیمیشن و پویانمایی با تلفن همراه خود علاقه دارید ، RoughAnimator به شما بسیار پیشنهاد میشود . این برنامه را میتوانید از هر فروشگاه یا مارکتی که میخواهید دانلود و نصب کنید و از آن استفاد کنید .

PaperOne

این برنامه مانند برنامه های قبل ، از بهترین های طراحی و نقاشی با تلفن همراه است ؛ اما تفاوتی که دارد ، این است که کار با این برنامه بسیار بسیار راحت است ؛ به طوری که اگر دانش کافی از طراحی نداشته باشید ، به راحتی میتوانید با این برنامه به طراحی و ویرایش عکس بپردازید . برنامه PaperOne هم مثل باقی برنامه ها در فروشگاه گوگل و دیگر فروشگاه ها موجود است و میتوانید از آن استفاده کنید .

SketchBook

این برنامه بیشتر به داشتن براش های مختلف و متنوع و زیاد معروف است .

این برنامه با ارائه ویژگی ها و امکانات متنوع و متعدد ، میتواند انتخاب خوبی برای شما برای نقاشی و طراحی با موبایل باشد .

از بارز ترین و مهم ترین ویژگی های این برنامه ، این است که کاربران میتوانند تا حداکثر سه لایه ، شش حالت ترکیبی و تا 250 درصد زوم هنگام طراحی داشته باشند ؛ که میتواند بسیار کارآمد و خوب برای یک برنامه طراحی موبایل باشد .

Infinite Design

این برنامه یک نرم افزار گرافیکی برداری (وکتور) برای اندروید است که یکی از پرکاربرد ترین ها در حوضه طراحی با تلفن همراه است .

این برنامه مثل برنامه های قبل که در بالا معرفی کردیم ، رایگان نیست ؛ اما نسخه رایگان آن امکانات خیلی خوبی ارائه میدهد . به شما پیشنهاد میشود ابتدا از نسخه رایگان این برنامه استفاده کنید ؛ نسخه رایگان Infinite Design امکاناتی نظیر بوم های نامحدود ، لایه های نامحدود و موترد دیگر در اختیار شما قرار میدهد .

میتوان گفت اصلی ترین تفاوت نسخه رایگان و پولی این برنامه در فرمت ها و حالت های ذخیره عکس است ؛ در نسخه رایگان شما میتوانید فقط به صورت JPEG ذخیره کنید ؛ ولی در نسخه کامل و غیر رایگان این برنامه شما میتوانید عکس ها و طرح های خود را به صورت  PSD، PNG و SVG ذخیره کنید .

برنامه ها و نرم افزار هایی که در حوضه طراحی گرافیکی و نقاشی برای موبایل وجود دارند ، بسیار بسیار زیاد هستند که در بالا چند مورد از بهترین های این حوضه را به شما معرفی کردیم . با یک جستجو ساده در فروشگاه های موجود برای تلفن همراه ، میتوانید موارد بیشتر و کارآمد تر برای خود را پیدا کنید .

در این مطلب ، شما را با طراحی گرافیک ، طراح گرافیک ، مهارت هایی که به شما کمک میکند گرافیست خوبی باشید ، طراحی گرافیکی با تلفن همراه هوشمند و برنامه هایی که به شما کمک میکند با موبایل راحت تر طراحی کنید آشنا کردیم و معرفی کردیم .

امیدوارم این مطلب برای شما مفید و کارآمد بوده باشد .

با تشکر از توجه شما .دیزاین موج

جستجو مطالب
جدیدترین مطالب
عضویت در خبرنامه

یک نظر در “طراحی گرافیک چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

آدرس:

رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت

شماره تماس:

09362096232

پست الکترونیک:

info@designmoj.com

ثبت نام یا ورود
همین الان، اطلاعات خود رو وارد کنید و وارد سایت شوید