logo
جستجو کردن

Cdn چیست؟💿🕸🌎

(شبکه تحویل محتوا) CDN چیست؟

در پاسخ به سوال CDN چیست؟ باید گفت: شبکه تحویل محتوا (CDN) شبکه ای از سرورهای پروکسی است که محتوای وب سایت را سریعتر در دسترس کاربران قرار می دهد.

این امر با توزیع جغرافیایی سرورها تضمین می شود، که این امکان را فراهم می کند تا محتوا را از سروری که نزدیک ترین کاربر به کاربر نهایی قرار دارد، ارائه دهد.

تعریف CDN چیست؟

Cdn چیست؟یک شبکه تحویل محتوا، که کمتر به عنوان شبکه توزیع محتوا شناخته می شود، به صفحات وب امکان می دهد سریعتر در سراسر جهان بارگیری شوند.

 CDN می تواند این کار را با استفاده از سرورهای پراکسی متعدد در مکان های جغرافیایی مختلف انجام دهد. این سرورها برای ذخیره محتوای ثابت وب سایت از جمله فایل ها و تصاویر CSS و JavaScript استفاده می شوند.

هنگامی که کاربر به وب سایت دسترسی پیدا می کند، در برخی شرایط برای رسیدن به یک سرور خاص، درخواست لازم نیست از چندین قاره عبور کند. در عوض، CDN از سروری که نزدیک‌ترین کاربر به کاربر است برای برقراری ارتباط استفاده می‌کند.

CDN چگونه کار می کند؟

سرورهای پروکسی CDN در مکان‌های استراتژیک مطلوب مستقر می‌شوند تا شبکه‌ای با کارایی بالا ایجاد کنند که تا حد امکان در برابر خرابی ایمن باشد.

 یک مثال خوب از این، گره های اینترنتی توزیع شده در سطح جهانی (نقاط تبادل اینترنت (IXPs)) هستند که توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) برای اتصال شبکه های خود با یکدیگر استفاده می شوند.

چه کسی به CDN نیاز دارد؟

استفاده از CDN برای بسیاری از وب سایت های دارای ترافیک سنگین و کاربران بین المللی منطقی است. اگر وب‌سایتی بدون استفاده از CDN به درخواست‌های سراسر جهان پاسخ می‌دهد ، این درخواست‌ها و داده‌های درخواستی از طریق تعدادی گره به مقصد خود تحویل داده می‌شوند، به این معنی که بارگیری وب‌سایت مدتی طول می‌کشد.

 با این حال، با استفاده از یک شبکه تحویل محتوا، وب مسترها می توانند زمان بارگذاری را به حداقل برسانند، که تاثیر مثبتی بر قابلیت استفاده سایت و بهینه سازی موتورهای جستجو دارد.

شرکت‌ها و سازمان‌های زیر، با استفاده از شبکه تحویل محتوا سود می‌برند:

 • بازرگانان آنلاین نرخ تبدیل خود را از طریق زمان بارگذاری سریعتر و عملکرد بهتر بهبود می بخشند.
 • سرویس‌های پخش ویدیو و صدا از CDN برای تحویل سریع و مطمئن محتوای دیجیتال خود استفاده می‌کنند. همین امر در مورد پلتفرم های بازی زنده نیز صدق می کند.
 • سازمان‌های دولتی این کار را برای محافظت از خود در برابر خرابی‌ها و خرابی‌ها انجام می‌دهند تا بتوانند حتی در شرایط استثنایی به وظایف خود در ارائه اطلاعات عمل کنند.
 • ارائه دهندگان بارگیری و به روز رسانی نرم افزار از CDN برای اطمینان از قابلیت اطمینان خدمات خود استفاده می کنند.

سود شرکت ها ازCDN چیست؟

مزایای شرکت ها هنگام استفاده از شبکه تحویل محتوا از Cdn چیست؟

 • عملکرد بی خطر:

CDN ها اوج بارهای پیش بینی نشده ای را مدیریت می کنند که سرور مبدا را کاملاً تحت تأثیر قرار می دهد.

 • کاهش حجم داده:

CDN ها محتوای وب را فشرده می کنند. حجم کمتری از داده ها بسیار سریعتر ارسال می شود.

 • درخواست های همراه:

علاوه بر این، شبکه‌های تحویل محتوا چندین شی را در بسته‌های داده ترکیب می‌کنند و تحویل را سریع‌تر می‌کنند.

 • ذخیره سازی:

کپی های داده ها تا حد امکان به کاربر نزدیک می شوند. هنگامی که یک درخواست انجام می شود، CDN کپی هایی از داده ها را از سرور کش که از لحاظ جغرافیایی نزدیک به کاربر است، منتقل می کند.

 • هزینه های عملیاتی کمتر:

کاهش بار روی سرور اصلی از طریق کش نیز به جلوگیری از ترافیک پرهزینه و کاهش پهنای باند مورد نیاز کمک می کند.

 • ارائه محتوای وب حتی قبل از درخواست:

یک CDN رفتار کاربر در وب سایت را تجزیه و تحلیل می کند و آن را قادر می سازد کلیک بعدی را با درجه احتمال بالایی پیش بینی کند. این بدان معنی است که می تواند محتوای مناسب را قبل از کلیک بارگذاری کند و عملکرد وب سایت را حتی بیشتر بهبود بخشد.

معایب استفاده از CDN چیست؟

استفاده از شبکه تحویل محتوا مزایایی را به همراه دارد. ولی، مزایا را باید با معایب زیر سنجید:

 • تلاش و هزینه: راه اندازی و راه اندازی یک سیستم تحویل محتوا مستلزم تلاش و هزینه اضافی برای شرکت است. ارائه دهندگان خدمات قابل اعتماد راه حلی برای این امر ارائه می دهند.
 • انصراف از کنترل: اگر شرکتی فقط داده ها را روی سرور خود میزبانی کند، کنترل کاملی بر آن دارد. هنگام استفاده از CDN، از بین رفتن درجه ای از کنترل اجتناب ناپذیر است.
 • مشکل: محتوای پویا  Cdn چیست؟

تیکرهای خبری و سبد خرید در فروشگاه های آنلاین نمونه هایی از محتوای پویا هستند. اشیایی مانند اینها را نمی توان توسط سرورهای پروکسی کش ذخیره کرد زیرا هر کاربر محتوای سفارشی شده برای آنها را دریافت می کند. این باعث می شود محتوای پویا برای CDN ها نامناسب باشد.

با این حال، CDN های مدرن می توانند در اینجا راه حل هایی را برای سرعت بخشیدن به انتقال داده ها به کار گیرند. آنها به طور انعطاف پذیر جریان داده ها را در زمان واقعی تسریع می کنند و مسیرهای مسیریابی بهینه را برای انتقال محتوای پویا فعال می کنند.

معیارهای انتخاب ارائه دهنده CDN چیست؟

هنگامی که به دنبال ارائه دهنده CDN مناسب می گردید، شرکت ها با طیف وسیعی از خدمات مواجه می شوند. معیارهای زیر به شما در انتخاب شریک مناسب کمک می کند:

معیار های انتخاب شریک مناسب Cdn چیست؟

 • مدیریت ترافیک:

ارائه دهندگان CDN مدیریت ترافیک جهانی را برای مشتریان خود مدیریت می کنند. تعادل بار توزیع کارآمد ترافیک را تضمین می کند. بسیاری از ارائه دهندگان همچنین یک محافظ مبدا ارائه می دهند، یک لایه ذخیره اضافی که از سرور مبدا در برابر افزایش ترافیک محافظت می کند.

 • امنیت شبکه:

هنگام انتخاب یک ارائه دهنده CDN، بسیار مهم است که اطمینان حاصل شود که ارائه دهنده خدمات امنیتی شبکه را ارائه می دهد و به عنوان مثال، محافظت در برابر حملات انکار سرویس توزیع شده را فراهم می کند. مدیریت ایمن ربات نیز ضروری است.

 • شرایط جغرافیایی:

همه ارائه دهندگان CDN در سطح جهانی فعالیت نمی کنند، بنابراین شرکت ها باید اطمینان حاصل کنند که ارائه دهنده ای که انتخاب می کنند در مناطق جغرافیایی مربوطه فعالیت می کند.

توجه ویژه ای باید به رعایت مفاد مقررات حفاظت از داده های عمومی اروپا (GDPR) برای ذخیره سازی داده شود. شرکت‌هایی که در چین خدمات ارائه می‌کنند باید شرایط خاصی را در نظر بگیرند.

خلاصه ای از پاسخ به سوالCDN چیست؟

شبکه های تحویل محتوا، تحویل سریع ترافیک وب سایت را امکان پذیر می کنند. با این حال، هنگام انتخاب ارائه دهنده CDN مناسب، تخصص در امنیت فناوری اطلاعات نیز باید در نظر گرفته شود.

 علاوه بر ارائه محتوای وب با کارایی بالا، قابلیت اطمینان و پایداری خدمات وب خود شرکت نیز نقشی حیاتی در موفقیت دیجیتالی آن دارد.

جستجو مطالب
جستجو کردن
جدیدترین مطالب
عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

آدرس:

رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت

شماره تماس:

09362096232

پست الکترونیک:

info@designmoj.com

ثبت نام یا ورود
همین الان، اطلاعات خود رو وارد کنید و وارد سایت شوید