logo
جستجو کردن

مودم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟📡

دستگاهی است که سیگنال آنالوگ را به داده های دیجیتال تعدیل می کند تا به اینترنت متصل شود. روتر دستگاهی است که به چندین دستگاه اجازه می دهد از طریق یک اتصال فیزیکی به اینترنت متصل شوند.

مودم مخفف Modulator Demodulator است. این یک دستگاه الکترونیکی است که برای دسترسی به اینترنت استفاده می‌شود که امواج حامل را برای رمزگذاری اطلاعاتی که قرار است ارسال شود، تعدیل می‌کند و همچنین امواج حامل ورودی را برای رمزگشایی اطلاعاتی که حمل می‌کنند، تعدیل می‌کند.

مودم چیست؟

قطعه بسیار مهمی از سخت افزار شبکه است که به رایانه امکان ارسال و دریافت اطلاعات از طریق خط تلفن یا اتصال کابلی را می دهد. به عبارت ساده، این دستگاهی است که کامپیوتر را به اینترنت متصل می کند .

کلمه مودم در واقع از ترکیب بخش‌هایی از دو کلمه مختلف Mo dulator و dem odulator ساخته می‌شود. همانطور که این نشان می‌دهد، مودم دستگاهی است که سیگنال‌هایی را که به ترتیب کدگذاری و بازیابی اطلاعات را مدوله می‌کند و هم تغییر شکل می‌دهد.

برای شروع، مدولاسیون فرآیند اضافه کردن اطلاعات معنی دار به یک موج حامل است تا بتوان آن را در فواصل طولانی منتقل کرد.

می بینید، زمانی که یک سیگنال الکتریکی حاوی اطلاعات معنی دار باید در فاصله طولانی منتقل شود، به یک موج حامل اضافه می شود. این فرآیند “نصب” سیگنال اصلی بر روی یک موج حامل، مدولاسیون نامیده می شود.

این نمونه ای از مدولاسیون دامنه است که در آن دامنه موج حامل متناسب با دامنه سیگنال ورودی اصلاح می شود.

اهمیت مودم

در زمان های قدیم، زمانی که تلفن های ثابت ابزار اصلی برای برقراری ارتباط در فواصل طولانی بودند، مودم ها برای به دست آوردن اتصال به اینترنت با استفاده از خطوط تلفن بسیار مفید بودند. در واقع، بدون مودم، اتصال به اینترنت برای اکثر کاربران غیرممکن بود .

در حالی که فناوری رایانه صرفاً دیجیتال است، یعنی برای انتقال و دریافت اطلاعات به اعداد متکی است، فناوری تلفن، حتی تا به امروز، تا حدی آنالوگ است، به این معنی که از سیگنال های الکتریکی دائماً متغیر برای انتقال اطلاعات استفاده می کند.

در حال حاضر، ما خطوط تلفنی داریم که تا حدی آنالوگ هستند و بسیاری از فناوری‌های کامپیوتری (مانند لپ‌تاپ، رایانه‌های رومیزی و غیره) کاملا دیجیتالی هستند. چگونه آنها را وادار می کنید که با یکدیگر صحبت کنند و اطلاعات را تبادل کنند؟

چگونه کار می کند؟

یک مودم دارای دو شاخه است، یکی آن را به خط تلفن (یا کابلی که ارائه دهنده خدمات اینترنت شما ارائه می دهد) و دیگری آن را به رایانه شما یا روتر (WiFi ) متصل می کند.

مودم متصل

به طور معمول، دو سیم به مودم متصل می شوند ، یکی اینترنت را برای آن به ارمغان می آورد و دیگری اینترنت را به یک روتر یا رایانه می برد.

اساساً کاری که مودم انجام می دهد این است که سیگنال دیجیتال را از رایانه گرفته و آن را به سیگنال تلفن آنالوگ اضافه می کند (یعنی آن را مدوله می کند) تا بتوان آن را از طریق خط تلفن منتقل کرد.

از آنجایی که مودم شما اطلاعات را از طریق یک خط تلفن با تعدیل سیگنال های دیجیتال ارسال می کند، همچنین باید نوع دیگری از مترجم داشته باشد که به آن کمک می کند سیگنال های آنالوگ دریافتی از طریق خط تلفن را کاهش دهد.

توجه به این نکته ضروری است که برای پیوند دادن به اینترنت لزوماً نیازی به مودم مستقل ندارید. همچنین می توانید این کار را با وصل کردن مستقیم کابل اترنت در رایانه خود انجام دهید.

 اکثر کامپیوترهای مدرن یک مودم کوچک داخلی دارند که انرژی را از مادربرد می گیرد.

کابل اترنت

به کابل اترنت در پشت کابینت کامپیوتر توجه کنید. برای پیوند دادن به اینترنت لزوماً نیازی به مودم ندارید.

این بستگی به ISP شما و نحوه ارائه اتصال باند پهن به کاربران خود دارد.

ISP شما ممکن است یک کابل اترنت در اختیار شما قرار دهد که مستقیماً به رایانه شما وصل می شود و به آن کمک می کند تا به صورت دیجیتالی با شبکه ارتباط برقرار کند، بدون نیاز به مودم برای جابجایی بین سیگنال های آنالوگ و دیجیتال.

مودم در مقابل روتر

لازم به ذکر است که اگر قصد اتصال بی سیم به اینترنت را دارید یا می خواهید چندین دستگاه را به یک شبکه متصل کنید، یک مودم ساده کافی نخواهد بود. در این صورت به دستگاه دیگری به نام روتر نیاز خواهید داشت.

ممکن است اصطلاح «روتر» را در مکالمات پهنای باند زیاد شنیده باشید. روتر که به آن “روتر WiFi ” نیز گفته می شود ، اساساً دستگاهی است که به شما امکان می دهد چندین دستگاه را از طریق یک اتصال فیزیکی به اینترنت متصل کنید.

روتر بیسیم

یک روتر همچنین به دستگاه های متصل اجازه می دهد تا از طریق یک شبکه محلی با یکدیگر صحبت کنند. علاوه بر این، با جلوگیری از قرار گرفتن مستقیم در معرض اینترنت، از دستگاه‌های متصل به آن محافظت می‌کند.

اگر می خواهید از اینترنت فقط در یک دستگاه استفاده کنید، یک مودم معمولی کافی است.

با این حال، اگر می خواهید لپ تاپ خود را به اینترنت وصل کنید تا کار کند و همچنین می خواهید از یک برنامه پیام رسانی در تلفن یا رایانه لوحی خود استفاده کنید، به یک مودم به اضافه یک روتر نیاز دارید که در آن مودم اینترنت را به خانه شما می آورد و روتر اجازه میدهد چندین دستگاه به آن متصل شوند.

خوشبختانه، روترهای مدرن ویژگی های یک مودم معمولی و یک روتر را با هم ترکیب می کنند، به این معنی که شما نیازی به داشتن دو دستگاه جداگانه ندارید.

در واقع، با توجه به محبوبیت روزافزون چنین روترهایی، برخی از ISP ها اغلب هنگام اشتراک در طرح های پهنای باند خود، روترهای رایگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند.

کاربردهای مودم

در ابتدا از این دستگاه ها برای ارسال چهره و یا برای اتصال کاربر به اینترنت استفاده می شد. این روزها بیش از دو کاربرد دارند. این موارد شامل موارد زیر است:

  1. انتقال داده: مودم های شماره گیری اتصالات ایمن را برای انتقال روان داده ها فراهم می کنند. اینها همراه با قابلیت شماره گیری مجدد در صورت قطع شدن تماس هستند.
  • پشتیبان گیری قابل اعتماد: مودم ها در غیاب اتصال باند پهن یا سرور پایدار به عنوان یک پشتیبان عمل می کنند. با آن ها، حتی اگر وضعیت اتصال پهنای باند مشخص نباشد، می توان داده ها را بازیابی کرد و سرورها را پیکربندی کرد.
  • مدیریت از راه دور: این دستگاه های شبکه را می توان در مکان های دور یا حساس نصب کرد. همراه با آن، مودم ها به کنترل از راه دور برنامه های خاص کمک می کنند. این به حل سریع مسائلی که در غیر این صورت نیاز به ارزیابی فیزیکی دارند کمک می کند.

همچنین بخوانید: معرفی اجزای سخت افزاری کامپیوتر

جستجو مطالب
جستجو کردن
جدیدترین مطالب
عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

آدرس:

رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت

شماره تماس:

09362096232

پست الکترونیک:

info@designmoj.com

ثبت نام یا ورود
همین الان، اطلاعات خود رو وارد کنید و وارد سایت شوید