logo
جستجو کردن

متاورس چیست؟/ کارایی و ویژگی های Metaverse ✨🎶🎮

metavers

تعریف متاورس:

متاورس شبکه یکپارچه ای از جهان های مجازی سه بعدی است.  دسترسی به این دنیاها از طریق یک هدست واقعیت مجازی انجام می‌شود .کاربران با استفاده از حرکات چشم، کنترل‌کننده‌های بازخورد یا فرمان‌های صوتی، در Metaverse حرکت می‌کنند.

 هدست ذهن کاربر را در تخیل غرق می‌کند و چیزی را که به عنوان حضور شناخته می‌شود، تحریک می‌کند، که با ایجاد حس فیزیکی واقعی بودن در آنجا ایجاد می‌شود.

 برای مشاهده متاورس در عمل، می‌توانیم به بازی‌های محبوب واقعیت مجازی چندنفره مانند Rec   Room یا Horizon Worlds نگاه کنیم، جایی که شرکت‌کنندگان از آواتارها برای تعامل با یکدیگر و دستکاری محیط خود استفاده می‌کنند.

 اما کاربردهای گسترده تر فراتر از بازی، خیره کننده هستند.  نوازندگان و برچسب‌های سرگرمی در حال آزمایش میزبانی کنسرت‌ها در Metaverse هستند.  صنعت ورزش از این روند پیروی می‌کند، و شرکت‌های برتر مانند منچستر سیتی استادیوم‌های مجازی می‌سازند تا طرفداران بتوانند بازی‌ها را تماشا کنند و احتمالاً کالاهای مجازی را خریداری کنند.

 شاید دورترین فرصت‌ها برای متاورس در یادگیری آنلاین و خدمات دولتی باشد.

 متا در اصطلاح به معنای «فراتر» است و ورس به معنی آیه به «جهان» اشاره دارد.  علاوه بر این، برخی افراد از اصطلاح متاورس برای اشاره به جهان های مجازی استفاده می کنند که در آن بازیکنان می توانند در اطراف پرسه بزنند و با بازیکنان دیگر تعامل داشته باشند.

 به عنوان مثال، جهانی که در آن توسعه دهندگان می توانند ساختمان ها، پارک ها، تابلوها و چیزهایی بسازند که در واقعیت وجود ندارند.  این شامل نمایش‌های نورانی گسترده و محله‌های قابل توجه (که در آن قوانین فضا زمان سه‌بعدی نادیده گرفته می‌شود، و مناطق جنگ آزاد که در آن افراد می‌توانند به شکار رفته و یکدیگر را بکشند) است.

اپیدمی COVID-19 علاقه به متاورس را برانگیخت.مارک زاکربرگ در جولای 2021 فاش کرد که این شرکت قصد دارد نسخه حداکثری‌تری از فیس‌بوک بسازد که شامل حضور اجتماعی، کار اداری و سرگرمی است.  فیس‌بوک در ۲۸ اکتبر ۲۰۲۱ نام خود را به متا تغییر داد که نشان‌دهد تعهد جدی برای ایجاد متاورس دارد.

مفهوم رایج: دنیایی مبتنی بر واقعیت مجازی مستقل از دنیای فیزیکی ما که در آن افراد می‌توانند با هم معاشرت کنند و در تنوع ظاهرا نامحدودی از تجربیات مجازی شرکت کننده که همه با اقتصاد دیجیتالی خودش پشتیبانی می‌شود.

ویژگی های Metaverse چیست؟

 محبوب ترین ایده ها در مورد متاورس از داستان های علمی تخیلی سرچشمه می گیرد. اغلب در این زمینه به عنوان نوعی اینترنت دیجیتالی  به تصویر کشیده می شود – مظهر واقعیت واقعی اما مبتنی بر دنیای مجازی .  بنابراین، ویژگی های اصلی Metaverse را می توان به صورت زیر شناسایی کرد:

  • همزمان و زنده: در حالی که رویدادهای از پیش برنامه ریزی شده و مستقل رخ خواهند داد، متاورس یک تجربه زنده خواهد بود که به طور مداوم برای همه و در اسرع وقت وجود دارد، درست همانطور که در “زندگی واقعی” وجود دارد.
  • پایدار: هرگز «بازنشانی نمی‌شود»، «مکث نمی‌کند» یا «پایان نمی‌یابد» – فقط بی‌پایان ادامه می‌دهد.
  • در دسترس به صورت جداگانه و همزمان: هر کس می تواند بخشی از Metaverse باشد و در یک رویداد/مکان/فعالیت خاص به طور همزمان و با نمایندگی خود در Metaverse شرکت کند.
  • یک اقتصاد کاملاً کارآمد: افراد و کسب و کارها باید بتوانند ایجاد کنند، مالکیت کنند، در آن سرمایه گذاری کنند، بفروشند و در مقابل مجموعه وسیعی از تلاش هایی که ارزشی را تولید می کنند که دیگران به رسمیت می شناسند، جبران شوند.
  • یک تجربه: باید هم دنیای دیجیتال و فیزیکی، هم شبکه ها/تجارب خصوصی و عمومی و هم پلتفرم های باز و بسته را دربرگیرد.
  • طیف وسیعی از مشارکت‌کنندگان: باید با محتوا و تجربیاتی که توسط تعداد زیادی از مشارکت‌کنندگان ایجاد و اجرا می‌شود، پر شود.
  • ارایه قابلیت همکاری بی‌سابقه‌: باید داده‌های قابل‌توجه مثل  کالا ها و دارایی‌های دیجیتال، محتوا، و سایر توانایی های تعاملی بین هر کدام از تجربیات ارائه دهد. دنیای دیجیتال امروزی به گونه‌ای عمل می‌کند که انگار یک مرکز خرید است و هر فروشگاه دارای پول خاص خود، کارت‌های شناسایی منحصر به فرد، واحدهای اندازه‌گیری اختصاصی برای اقلامی مانند کفش یا کالری، و قوانین مختلف لباس، از جمله موارد دیگر است.

در متاورس چه کاری می توانید انجام دهید؟

 

 در پروژه‌های متاورس کریپتو می‌توان به یک سفر مجازی، خرید لباس دیجیتال، کنسرت مجازی رفت. که در میان همه‌گیری COVID-19، Metaverse می‌تواند یک تغییر دهنده برای کار از خانه باشد. Horizon Workrooms، یک نسخه بتای باز رایگان از فیس بوک، اکنون برای دانلود در Oculus Quest 2 در مناطقی که Quest 2 پشتیبانی می شود در دسترس است.

 اتاق کار یک مکان برای ملاقات مجازی است که به شما و دوستان و همکارانتان فرصتی می دهد تا از هر مکانی به طور موثرتری با هم همکاری کنید.  می توانید به یک کنفرانس در VR بپیوندید یا از رایانه شخصی خود با اتاق مجازی تماس ویدیویی بگیرید.

 می‌توانید با استفاده از یک وایت برد مجازی بزرگ در مورد ایده‌ها همکاری کنید، رایانه و صفحه‌کلید خود را برای همکاری با دیگران به واقعیت مجازی بیاورید، یا بحث‌هایی گویا داشته باشید که بیشتر شبیه به حضور شما باشد.

 با این حال، شرکت های فناوری هنوز باید نحوه اتصال کانال های مختلف وب خود را بیابند.  برای انجام این کار، پلتفرم‌های فن‌آوری رقیب باید بر روی مجموعه‌ای از استانداردها به توافق برسند تا از جابجایی بین متاورس فیس‌بوک، متاورس مایکروسافت یا دیگران اجتناب کنند.

متاورس چگونه کار می کند؟

می توان به طور کلی آن را به دو نوع پلت فرم تقسیم کرد:

 اولین مورد شامل استفاده از توکن‌های غیرقابل تعویض و ارزهای دیجیتال برای ایجاد استارت‌آپ‌های متاورس مبتنی بر بلاک چین است.  مردم می توانند زمین مجازی بخرند و تنظیمات خود را در پلتفرم های Decentraland و The Sandbox ایجاد کنند.

 گروه دوم را برای توصیف جهان های مجازی به طور کلی استفاده می کنند، جایی که افراد ممکن است برای کسب و کار یا لذت ملاقات کنند. در ماه ژوئیه، فیس بوک اعلام کرد که یک تیم محصول Metaverse تشکیل داده است.

 افرادی که دارایی های مجازی را بر روی پلتفرم های مبتنی بر بلاک چین می خرند یا معامله می کنند، باید از ارزهای رمزنگاری شده استفاده کنند، علی رغم اکثرخدمات متاورس که حساب های رایگان ارائه می دهند.  چندین پلتفرم مبتنی بر بلاک چین، مانند MANA Decentraland و SAND’s The Sandbox، برای خرید و فروش دارایی های مجازی به توکن های رمزنگاری مبتنی بر اتریوم نیاز دارند.

 کاربران می توانند آثار هنری را معامله کنند یا برای ورود به یک نمایش مجازی یا کنسرت در Decentraland پول دریافت کنند.  آنها همچنین می توانند از طریق تجارت زمین که ارزش آن در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته است، درآمد کسب کنند. کاربران می توانند با دریافت هزینه از سایر کاربران برای دسترسی به بازی های خود، در روبلاکس درآمد کسب کنند.

. آیا Metaverse فقط یک ابتکار فیسبوک است؟

 نه، Metaverse فقط یک ابتکار فیسبوک نیست.MICROSOFT و تراشه‌ساز انویدیا دو شرکت دیگر هستند که متاورس را تبلیغ می‌کنند.  شرکت‌هایی که بازی‌های ویدیویی می‌سازند هم در این زمینه پیشتازند.  اپیک گیمز، سازنده بازی ویدیویی معروف Fortnite، یک میلیارد دلار از سرمایه‌گذاران جمع‌آوری کرده است تا به تامین مالی آرمان‌های متاورز بلندمدت خود کمک کند.

 یکی دیگر از بازیگران اصلی پلتفرم بازی Roblox است که Metaverse را مکانی توصیف می‌کند که «افراد می‌توانند در میلیون‌ها تجربه سه بعدی برای مطالعه، کار، بازی، ایجاد و معاشرت گرد هم آیند.

 برندهای مصرف کننده هم در تلاشند تا با استفاده از این روند سرمایه گذاری کنند.  گوچی، یک تجارت مد ایتالیایی، در ماه ژوئن با روبلاکس همکاری کرد تا یک سری لوازم جانبی فقط دیجیتالی بفروشد.  کوکاکولا و کلینیک هر دو توکن های دیجیتالی ای را فروختند که به عنوان راهی برای ورود به دنیای متاورس به بازار عرضه شده بودند.

جستجو مطالب
جستجو کردن
جدیدترین مطالب
عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

آدرس:

رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت

شماره تماس:

09362096232

پست الکترونیک:

info@designmoj.com

ثبت نام یا ورود
همین الان، اطلاعات خود رو وارد کنید و وارد سایت شوید