تورنت چیست؟

tornet

تورنت

تورنت که بیشتر به عنوان راهی برای بارگیری مطالب دارای حق چاپ شناخته می شود، همیشه در بحث دزدی دریایی اینترنتی حرف اول را می زند. پس واقعاً تورنت چیست؟ به خواندن ادامه دهید تا همه چیزهایی را که باید در مورد پروتکل معروف به اشتراک گذاری فایل بدانید.

این احتمال وجود دارد که وقتی به تورنت فکر می کنید، اولین چیزی که به ذهنتان می رسد محتوای غیرقانونی مانند موسیقی، فیلم یا برنامه های تلویزیونی است.

 در حالی که این مطمئناً یک مورد استفاده بزرگ برای این فناوری است، با کل داستان فاصله زیادی دارد. بنابراین تورنت چیست، برای چه کسی است، و شاید مهمتر از همه ،چگونه کار می کند؟

نکات کلیدی:

تورنت چیست؟ تورنت به دانلود فایل ها از طریق بیت تورنت اشاره دارد که یک پروتکل غیرمتمرکز اشتراک گذاری فایل همتا به همتا است.

اکثر ترافیک بیت تورنت شامل نقض حق نسخه برداری است، اما استفاده از پروتکل خارج از محتوای “غیرقانونی” استفاده و مزایای قانونی زیادی دارد.

برخی از خطرات برای تورنت وجود دارد، اما بعید است که شما به دلیل آن مورد تعقیب کیفری قرار بگیرید. برای محافظت از خود در برابر ISP یا دارندگان حق چاپ، حتما از VPN برای محافظت از خود استفاده کنید.

برای پاسخ به این که تورنت چیست؟، باید مفاهیم دیگری را نیز بیان کنیم، زیرا هیچ راهی برای درک معنای تورنت در سطح فنی بدون گذراندن یک دوره کوتاه در مورد برخی اصطلاحات اولیه وجود ندارد.

تورنت چیست؟ به چه معناست؟

تورنت به فرآیند دانلود فایل ها با استفاده از BitTorrent اشاره دارد که یک پروتکل غیرمتمرکز اشتراک گذاری فایل همتا به همتا است. برای درک اینکه تورنت چیست، و به ویژه نحوه عملکرد آن، لازم است یک تعریف کاربردی از اشتراک فایل نظیر به نظیر یا به اختصار (P2P) داشته باشید.

پروتکل بیت تورنت چیست؟

امروزه بیت تورنت بر چشم انداز P2P تسلط دارد. این تا حد زیادی به دلیل برخی از نوآوری های کلیدی پروتکل، یعنی ازدحام و ردیاب است.

BitTorrent به جای دانلود مستقیم کل یک فایل از یک منبع واحد در شبکه، فایل را به چند قطعه کوچک تقسیم می کند و قطعات را به “همتایان” پخش می کند. هر همتایی که یک قطعه از فایل را در دستگاه خود دارد، عضوی از Swarm””است.

هر عضو ازدحام به طور همزمان قطعاتی از فایل را آپلود و دانلود می کند و به طور موثر آنها را با یکدیگر مبادله می کند. هنگامی که یک همتا کل فایل را به دست آورد، دیگر یک مصرف کننده نیست و به عنوان seeder” “شناخته می شود.

ردیاب های تورنت چیست؟

می توانید ردیاب ها را به عنوان دفترچه تلفن بیت تورنت در نظر بگیرید. هنگامی که یک همتا یک فایل تورنت را دانلود می کند (یا به پیوند آهنربایی دسترسی پیدا می کند)، بخشی از آن فایل URL مورد نیاز برای اتصال به ردیاب (یا ردیاب های متعدد) است.

سپس یک مشتری تورنت آن URL را می گیرد و پیامی به ردیاب می فرستد که لیستی از سایر همتایان را ارائه می دهد.

هنگامی که دو همتا به هم متصل می شوند، از محتوای باقی مانده در فایل تورنت برای شناسایی و تبادل قطعات فایلی که گم شده اند استفاده می کنند. این مهم است، زیرا به این معنی است که اطلاعات جزئیات محتوای واقعی فایل ها در داخل ردیاب قرار نمی گیرند، بلکه در خود فایل تورنت قرار دارند.

ردیاب برای تورنت خاص

هر تورنت حداقل به یک ردیاب متصل می شود، اما معمولاً به چندین ردیاب وصل میشود.

اولین باری که یک همتا به همتای دیگری متصل می شود، بخشی از فایل را «رایگان» دریافت می کند، زیرا هیچ قطعه ای از فایل برای تبادل ندارد. این معمولاً نادرترین قطعه پرونده است.

هنگامی که یک همتا چندین قطعه از یک فایل را به دست آورد، می تواند چندین جلسه انتقال را به طور همزمان حفظ کند و همزمان قطعات را با چندین همتای دیگر مبادله کند. به همین دلیل است که اکثر تورنت ها با سرعت پایین شروع به دانلود می کنند، اما با به دست آوردن قطعات بیشتر سریعتر می شوند.

لینک های مگنت فایل های تورنت چیست؟

اکنون که درک اولیه ای از آنچه در زیر کاپوت اتفاق می افتد داریم، وقت آن است که ببینیم کاربر واقعی چه می بیند.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، تمام اطلاعاتی که برای دسترسی به داده های مشترک نیاز دارید در یک فایل تورنت قرار دارد. اینها توسط توزیع‌کننده اصلی داده‌ها ایجاد می‌شوند، که وقتی فایل را در یک سایت میزبانی مانند The Pirate Bay آپلود می‌کنند، تبدیل‌کننده اصلی می‌شود.

فایل کامل تورنت چیست؟

خود فایل تورنت نسبتاً ساده است، زیرا عمدتاً برای شناسایی قطعات فایل و URL های ردیاب عمل می کند.

برای اینکه اوضاع کمی پیچیده‌تر شود، فایل‌های تورنت تا حد زیادی با قالب جدیدی به نام «پیوندهای آهنربایی» جایگزین شده‌اند.

لینک های مگنت حاوی همان اطلاعاتی هستند که فایل های تورنت انجام می دهند، یعنی URL ردیاب، هش قطعات فایل و تعداد قطعات.

 با این حال، به جای اینکه در فایلی که کلاینت تورنت شما باید آن را باز کند، پیوندهای مغناطیسی، کلاینت تورنت را باز می کنند و اطلاعات را مستقیماً ارائه می دهند، دقیقاً مانند نحوه عملکرد پیوندهای وب معمولی و مرورگرهای وب.

کلاینت های بیت تورنت چیست؟

شما یک فایل تورنت یا لینک آهنربایی را به دست آورده اید، اما حالا چه؟ برای خواندن اطلاعات ذخیره شده در آنجا، و همچنین انجام بارگیری، باید از یک کلاینت تورنت استفاده کنید.

کلاینت تورنت به عنوان حلقه نهایی در زنجیره عمل می کند، زیرا کار سنگین واقعی اتصال به ردیاب را با استفاده از فایل تورنت یا پیوند آهنربایی انجام می دهد و تبادل قطعات با سایر کاربران تورنت را انجام می دهد.

 اینجا همچنین جایی است که بیشترین کنترل و گزینه‌ها را به عنوان کاربر دارید، زیرا مشتریان تورنت بسیار خوبی مانند qBitTorrent، Deluge و uTorrent وجود دارد.

مزایای بیت تورنت چیست؟ و به اشتراک گذاری فایل P2P

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، بیت تورنت در نظر عموم مردم شهرت غیرمنصفانه ای به دست آورده است.

 در حالی که درست است که اکثریت قریب به اتفاق ترافیک بیت تورنت شامل نوعی محتوای دارای حق چاپ است، ترافیک باقیمانده،هرچند درصد کمی، نشان دهنده مزایای قانونی توزیع داده ها با استفاده از BitTorrent است.

از آنجایی که بیت تورنت و به طور کلی به اشتراک گذاری فایل P2P) )به شبکه بزرگی از همتایان تکیه می کند که همگی بخش کوچکی از ترافیک را مدیریت می کنند، می تواند روشی بسیار مقرون به صرفه برای توزیع فایل ها بین تعداد زیادی از افراد باشد.

با مدل سرورمشتری، هزینه توزیع شامل هزینه های اولیه می شود و با افزایش تعداد کاربران، به سرعت بالا می رود. در مورد مدل همتا به همتا (و به خصوص بیت تورنت)، برعکس این موضوع صادق است.

هرچه کاربران بیشتری فایل شما را دانلود کنند، دانلود برای همه سریعتر است و هزینه های راه اندازی و نگهداری عملا وجود ندارد.

حتی شرکت های بزرگ گاهی اوقات از بیت تورنت برای توزیع حجم زیادی از داده ها بین تعداد زیادی از مشتریان استفاده می کنند.

 به عنوان مثال، بازی های آنلاین مانند MMORPGS) )به عنوان مثال (World of Warcraft) اغلب از پروتکل موجود در دانلود کننده های خود برای کاهش بار سرور و هزینه ها استفاده می کنند.

خطرات تورنت چیست؟

در حالی که تعداد زیادی تورنت کاملا قانونی وجود دارد، اگر مطالب دارای حق چاپ را تورنت می کنید، به احتمال زیاد با درگیر شدن در نقض حق چاپ قانون را زیر پا می گذارید.

 با این اوصاف، شدت و دفعات اجرا بسته به محل زندگی شما به طور قابل توجهی متفاوت خواهد بود و می تواند عواقب دیگری خارج از تعقیب کیفری داشته باشد.

امنیت تورنت چیست؟

یکی دیگر از خطرات احتمالی تورنت چیست؟ دانلود فایل های جعلی یا مخرب که حاوی نوعی بدافزار است.

بهترین دفاع در برابر این، استفاده از سایت‌های تورنت و ردیاب‌های معتبر است که اکثر آنها شامل نوعی سیستم رتبه‌بندی یا شهرت هستند. اینها به شما امکان می دهد فایل های تورنتی را انتخاب کنید که توسط سایر کاربران تأیید شده است یا از افرادی با سوابق اثبات شده تهیه شده است.

با این حال، گاهی اوقات گزینه های خوبی وجود ندارد و تنها تورنتی که می توانید پیدا کنید از یک منبع مشکوک می آید.

در این موارد، ابتدا توصیه می‌کنیم در این مورد تجدید نظر کنید، اما اگر مصمم به ادامه کار هستید، حداقل یکی از بهترین نرم‌افزارهای آنتی ویروس را نصب کنید تا محتویات خود فایل تورنت و محصول نهایی را قبل از باز کردن هر چیزی اسکن کنید.

در نهایت، آخرین خطر امنیتی بالقوه ای که ممکن است در دانلود فایل های تورنت با آن مواجه شوید، سایر کاربران هستند.

هر زمان که فایل‌هایی را از طریق بیت تورنت دانلود می‌کنید، می‌توانید آدرس IP همه همتاهایی را که به آنها متصل هستید، ببینید و آنها می‌توانند آدرس شما را ببینند.

 اگرچه بعید است که توسط یک کاربر تورنت تصادفی Doxx شود، اما همچنان یک خطر است و با استفاده از VPN به راحتی می توان از آن اجتناب کرد.

جستجو مطالب
جستجو کردن
جدیدترین مطالب
عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

آدرس:

رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت

شماره تماس:

09362096232

پست الکترونیک:

info@designmoj.com

ثبت نام یا ورود
همین الان، اطلاعات خود رو وارد کنید و وارد سایت شوید